Metoda Knifeless Tape System

Czym jest Knifeless Tape System?

Oklejanie samochodów, czyli tak zwany car wrapping, stało się nie tyle modne, co po prostu praktyczne… i pozwalające wyrazić siebie. Praktyczność takiego rozwiązania uwidacznia się szczególnie w ochronie samego lakieru, ale także w atrakcyjnej cenie takiego zabiegu. Oklejenie samochodu specjalną folią jest po prostu relatywnie tanie w zestawieniu z malowaniem całościowym karoserii.

Jednak praktyczność to jedno, a chęć zmienienia czegoś w swoim samochodzie to drugie. Czasem nie musimy zmieniać koloru całkowicie. Kreatywny wzór albo zabawa kolorami mogą sprawić, że wizualnie nasze auto nabierze zupełnie innego wymiaru. Jednak jak to się dzieje, że podczas docinania foli na samochodzie nie niszczy się jego lakieru ani nie rysuje karoserii? Jednym z najnowszych narzędzi stworzonych właśnie do takich zadań jest Knifeless Tape System.

Oklejanie samochodów a skalpel

Zasadniczo folię, którą okleja się samochód, docina się już na pojeździe. Używa się do tego celu specjalnego skalpela chirurgicznego z jednorazowym ostrzem, które wymieniane jest właściwie po każdym cięciu. Oczywiście, zarówno folia jak i sam lakier to materiały bardzo podatne na przecięcia, szczególnie tak ostrym narzędziem. Czasem zdarza się, że nakleja się dwie warstwy folii, ale przeciąć trzeba tylko jedną zewnętrzną. Tu konieczna jest precyzja i doświadczenie. Okazuje się bowiem, że tak naprawdę folia nie jest przecinana, tylko precyzyjnie nacinana, a następnie dzięki szybkiemu i precyzyjnemu poderwaniu folii odrywa się ją dokładnie tam, gdzie została nacięta. Inna metoda, którą stosuje się, aby uniknąć kontaktu ostrza z lakierem, polega na docinaniu folii do przeciwległej krawędzi. Takie cięcie polega na oparciu bocznej powierzchni skalpela o krawędź sąsiedniego elementu. Dzięki takiemu zabiegowi po docięciu uzyskujemy idealnie prosty, równoległy kawałek folii z wystarczającym zapasem, aby zawinąć folię za krawędź i zabezpieczyć ją przed odklejeniem. Zatem skalpel to najlepszy przyjaciel specjalisty od oklejania samochodów. No dobrze… czasem nawet specjaliści korzystają z plotera tnącego, wycinającego komputerowo kształty na folii. Ale i tak skalpel jest ich głównym narzędziem pracy. No właśnie – jest czy był?

Knifeless Tape System – rewolucja w oklejaniu samochodów

Oklejanie samochodów w celu zmiany ich koloru albo nałożenia na pojazd jakichś ciekawych wzorów to branża, w której ciężko o rewolucyjne wynalazki ułatwiające wykonywanie takiej pracy. Jednak pojawienie się systemu Knifeless Tape taką rewolucję wywołało. Okazało się bowiem, że oklejanie auta czy naklejanie na niego różnych, nawet najbardziej wymyślnych wzorów, stało się dużo szybsze i w sumie łatwiejsze niż do tej pory. Nadal jest to zajęcie tak naprawdę artystyczne, do wykonywania którego trzeba wprawy, precyzji i doświadczenia, ale pojawiło się narzędzie mocno ułatwiające tą pracę. Czym jest Knifeless Tape System? To opatentowana w USA technologia docinania folii na samochodzie całkowicie bez użycia ostrzy. Konkretnie chodzi o bardzo długą tasiemkę z zatopioną w środku cieniutką linką. Naklejamy ją na karoserię według planowanej linii cięcia. Następnie naklejamy folię z naddatkiem, który zakryje naklejoną tasiemkę. Szybkim ruchem ręki pociągamy wspomnianą linkę i mamy idealnie docięty fragment foli.  Tak naprawdę to wręcz genialne w swojej prostocie rozwiązanie do specjalnych zadań i zamówień. Dzięki tej metodzie można wykonać dużo trudniejsze stylizacje, robiąc to szybciej niż kiedykolwiek wydawało się to możliwe.

 

Comments are closed.